Проби металів в Україні та світі

Щоб упорядкувати і сертифікувати ринок дорогоцінних металів, захистити покупців від підробок, щоб ювелірні прикраси не приносили розчарувань і завжди нас радували, в нашій країні і у всьому світі прийнята загальна маркування проб металів.

Золото

Споконвіків золото вважається особливим металом. Його цінність визначається не лише кількістю його видобутку, його рідкістю, а відповідно високою ціною, яка визначає статус людей, що його носять. Відношення до золота склалося ще і завдяки його красі, довговічності, пластичності. Ювелірам легко працювати з ним, з нього можна зробити найнезвичайніші, тонкі, ажурні прикраси, які задовольнять найекстравагантніший смак, і довго радуватимуть володаря, та навіть його нащадків.

Проте в чистому вигляді золото не достатньо стійке, для зміцнення його додають такі метали, як паладій, цинк, кадмій, мідь, платину, нікель, срібло. Від кількості вмісту чистого золота у виробі і залежить його проба.

Проба визначає кількість одиниць золота на 1000 одиниць маси виробу.

З 1958 р. в СРСР були прийняті такі проби: 375-а, 500-а, 583-а, 585-а, 750-а, 958-а.
В Україні 1994 г.: 333-я, 375-а, 500-а, 583-я, 585-а и 750-а.
А з 1998 року за стандартні прийняті 375а, 585я, 750а проби.

Щоб дізнатися про якість домішок, що містяться у виробі, уважно погляньте на маркування, де вказані пропорції металів, що зміцнюють. Наприклад: ЗлНЦ15-10, дане маркування говорить про те, що в сплаві 15% нікелю, 10% цинку, 75% золота. Також маркування може виглядати так: ЗлСрМ750-40, що означає, у виробі 75% золота, 4% срібла, 21% - відповідно міді.

Проте на заході і в Європі проба золота вимірюється каратами (karat, не сплутайте із співзвучною одиницею виміру маси коштовного каміння). Так чисте золото без домішок визначається 24 каратами, загальноприйняті проби за такою схемою: 9, 14, 18 і 22 карати.

Срібло

В природі срібло зустрічається частіше, ніж золото, тому і вартість його набагато нижча. Проте ювелірні вироби з нього не менш красиві. Срібло – метал ковкий і податливий, він активно використовується в ювелірній промисловості. Від взаємодії із зовнішнім середовищем срібло може покриватися темним нальотом, це сульфід срібла, при грамотному догляді, він легко видаляється, і прикрасі повертається первинний сяючий вигляд.

Як лігатура для срібла використовується найчастіше мідь, наявність її у складі сплаву в певних пропорціях надає йому потрібних властивостей. Також використовується нікель, алюміній, кадмій і цинк.

До 1994 року, ще в СРСР використовувалося срібло 750-ї, 800-ї, 875-ї, 916-ї, 960-ї проб.
З 1994 року введені у використання всеукраїнські проби: 750-а, 800-а, 830-а, 875-а, 924-а, 960-а.
А вже з 1998 року в нашій країні загальноприйнята 925-а проба.
Можна зустріти поняття «британське срібло», це 958-а проба, сплав дуже високої чистоти.

Платина

Платина в природі зустрічається ще рідше, ніж золото, тому і цінується вона вище. Працювати з нею ювелірам дуже зручно, вона податлива, володіє красивим блідо-сірим кольором, вироби з неї виглядають шляхетно, випромінюють спокій і надійність. Платина не окислюється, не втрачає свого блиску від часу. Як лігатури для платини використовують іридій або мідь, вміст чистого металу в сплаві має бути не менше 95%, що відповідає 950й пробі. А в Великобританії використовується своє маркування на ньому зображений герб країни, що позначає також 950-у пробу.

Будьте уважні, вибираючи вироби з дорогоцінних металів, уважно розгляньте маркування, пробу, все, що написано на бирці, купуйте прикраси лише в сертифікованих магазинах, тоді це буде гідним капіталовкладенням, підкреслить статус і смак володаря, відобразить красу його внутрішнього світу.Зв'язатись з нами


Курс валют

Інформер курсу євро і долара до гривні, а також крос-курс для пари євро-долар
Курс золота, срібла, платини і паладію у гривнях за грам, встановлений НБУ